Óriási fogás: minden idők legnagyobb magyarországi kábítószer-gyárára csaptak le a rendőrök Csepelen (VIDEÓ)

Egy mázsa kristályt és több mint 7 tonna kábítószer előállítására alkalmas alapanyagot is lefoglaltak.

A hatóságok milliárdos értékű droghálózatot számoltak fel, a bíróság mégis elengedte a gyanúsítottakat.
A magyar kriminalisztika történetének egyik legnagyobb kábítószerügyében hozott megdöbbentő döntést a Budai Központi Kerületi Bíróság: a csepeli droglabor három gyanúsítottja közül kettőt is szabadlábra helyezett. A Magyar Nemzet információi szerint az érintett ügyekben Matusik Tamás bíró járt el, aki korábban az Országos Bírói Tanács elnöke volt, jelenleg pedig a BKKB nyomozási bírói csoportját vezeti.
Matusik neve nem ismeretlen a közéletben. Botrányt kavart, amikor néhány éve – még OBT-elnökként – két alkalommal is találkozott a hivatalban lévő, erősen magyar- és kormányellenes David Pressman amerikai nagykövettel. A megbeszélések közül az egyik az amerikai nagykövetségen zajlott, a találkozóról fénykép is készült. A lap szerint a diplomáciai normákat rendre átlépő Pressman és Matusik között szívélyes viszony alakult ki.
A találkozók a bírói karban is felháborodást váltottak ki. A Kúria elnöke, Varga Zs. András akkor úgy vélte:
természetes, hogy kapcsolatot tartanak az egyes nagykövetségek a fogadó állam intézményeivel, viszont azok helyszíne általában a fogadó állam intézményének székhelye”.
A kapcsolatfelvétel nem szerepelt egyik aktuális OBT-ülés napirendjén sem.
Matusik és bírói csoportja már korábban is került a figyelem középpontjába vitatott döntések miatt: egyik beosztottja ugyanis tavaly tavasszal szabadlábra helyezte azt a férfit, akinek laptopján több száz gyermekpornográf felvételt találtak.
Az OBT Matusik vezetése alatt hivatkozási alapként szolgált az Európai Unió jogállamisági jelentéseiben is. Ezek a jelentések több esetben az OBT által közölt információkra alapozva kérdőjelezték meg a magyar bíróságok függetlenségét, és hozzájárultak az uniós források visszatartásához. A testület több bíró szerint is olyan önkényes megállapításokat fogalmazott meg, amelyek sok bíró „személyes integritását sértették”.
A droglabor ügy visszhangja azonban minden korábbit felülmúlt.
Ahogy az lapunk korábban megírta, a rendőrség – a NAV jelzése alapján – a közelmúltban számolta fel a Csepeli Művek területén működő illegális üzemet, amelyet a magyar kriminalisztika történetének legnagyobb kábítószerlaborjaként emlegetnek. Az akció során csaknem száz kilogramm kristályos anyagot foglaltak le, amelynek piaci értéke eléri az ötszázmillió forintot. Emellett 7,5 tonna olyan vegyületet is találtak, amelyből könnyen előállítható kábítószer. Ha ezek a szerek a feketepiacra kerülnek, a becsült értékük meghaladhat volna a 12 milliárd forintot.
A drogkereskedelem elleni fellépésért felelős kormánybiztos, Horváth László pénteken számolt be az elfogás részleteiről a közösségi oldalán. Másnap Jeney Áron, a Nemzeti Nyomozó Iroda vezetője sajtótájékoztatón közölte, hogy a hatóságok egy 70 éves budapesti férfit azonosítottak, aki a gyanú szerint megrendelte a szükséges anyagokat. Rajta keresztül jutottak el egy 72 éves Pest vármegyei férfihoz, valamint a labor „vegyészéhez”, egy 48 éves budapesti férfihoz. Mindhármukat április 1-jén fogták el és őrizetbe vették. A nyomozás során házkutatásokat tartottak, számos telephelyet, raktárt és egy csepeli vegyi üzemet is azonosítottak. A szakemberek szerint az anyagok azonosítása még hetekig is eltarthat.
A hatóságok összesen 5,5 millió forint készpénzt, 60 ezer eurót és 30 millió forint értékű kötvényt is lefoglaltak, továbbá olyan feljegyzéseket, amelyek alapján kábítószert lehetett előállítani.
Mindezek ellenére a bíróság elutasította az ügyészség letartóztatási indítványát. A döntés indoklása szerint „a nyomozati anyagokból nem egyértelmű, hogy a laborban valóban drogot állítottak volna elő, vagy legalább az, hogy ez volt a céljuk”. A végzés szerint „a vegyszerek önmagukban nem tiltottak és a cég működése papíron legális”. A bíróság hozzátette: „A gyanúsítottakkal közölt kábítószer készítésének elősegítése bűntettének széles körű nyomozási bírói gyakorlata nem ismert”, így az eljárás során azt kellett vizsgálni, hogy „a közölt gyanúsítás lefedi-e az adott bűncselekmény törvényi tényállását”.
Mivel a jelenlegi szabályozás szerint csak akkor állapítható meg a bűncselekmény, ha bizonyított a tiltott cél, az ügyben hozott bírósági döntés nem minősül jogerősnek – az ügyészség fellebbezett.
A történtek nagy felháborodást váltottak ki, köztük Horváth Lászlóból is. A kormánybiztos a Facebook-oldalán így fogalmazott:
Itt a megdöbbentő bizonyíték, hogy egyértelművé kell tenni a jogi környezetet, mert ilyen nem fordulhat elő.”
Hangsúlyozta, hogy „a rendőrség, a NAV, az NNI tette a dolgát, lecsaptak, elfogták a méregkeverőket, akik 7,5 tonna kábítószert akartak piacra dobni”. Szerinte „a főügyészség egyetértett a rendőrség letartóztatási indítványával”, ennek ellenére „a Fővárosi Törvényszék pedig felháborító módon elutasította ezt”, és úgy döntött, hogy mindhárom gyanúsított szabadlábon védekezhet, azaz kisétáltak a fogdából.
Nyitókép forrása: David Pressman X-oldala
***
Csatlakozzon a Mandiner Klubhoz, és váljon olvasóból résztvevővé!
Ezt is ajánljuk a témában
Egy mázsa kristályt és több mint 7 tonna kábítószer előállítására alkalmas alapanyagot is lefoglaltak.